Sosyal Medya Paneli Nedir?

Sosyal Medya Paneli Nedir?

SMM Panel, sosyal medya idare programları olarak anılan sitelerin panel sistemlerine verdiği isimdir. SMM’in açılımı Sosyal Medya Yönetimi’dir. İngilizce olarak Social Media Management kısaltılmışı yani SMM panelin anlamıdır. Bu hususta hizmet faaliyetleri yürüten pek çok site müşterilerine panel hizmeti sunmaktadır. Panel ortamında idarele alakalı pek çok başlık yer almaktadır. Bunlar;


    Takipçi gönderimi.
    Beğeni işlemleri.
    Toplu izlenme işlemleri.
    Diğer iletişim çeşitleri ve işlemleri.
    Hesap idare ve denetim işlemleri (seyrek).

Söz hususu sosyal medya olunca akla öncelikli olarak Twitter, Facebook ve Instagram gibi platformların geldiği lüzumtiğince açık. Anca panel hizmetleri fazlası vakit bu platformlarla da sınırlı kalmıyor. YouTube, TikTok ve seyrek de olsa Pinterest, Tumblr gibi platformlar amacıyla de hizmet veren siteler ve şirketler bulunuyor. Geçmişte bu tip platformlara seyrek denk gelebilmekteydik, fakat bugünümüzde pek çok platform müşterilerine hizmet vermekte ve müşteriler amacıyla mühim olan nokta bundan sonra itimat edilir markaları bulabilmek diyebiliriz.


Hizmetlerde sık sık isimlerini duyabildiğimiz ‘Organik Takipçi’, ‘Bot Kullanıcı’, ‘Garantili’ gibi tabirler bulunuyor. Gelin dilerseniz bunların ne mana ifade ettiklerini de kısaca açıklayalım.

    Organik Takipçi: Kimi vakit çekilişlerle, kimi vakitsa verileri bundan dolayı beğeni, takip ve izleme işlemlerini gerçekleştirebilen ve gerçek kullanıcılar doğrulusunda sarfedilen hesaplara verdiği isim.
    Bot Kullanıcı: Sistemlerin açıklıkları kullanılarak açılmış ya da pasif kullanıcı verileriyle sarfedilen hesaplara verdiği isim.
    Garantili Satış: Takipçi, beğenme ya da izlenme sayılarında yaşanabilecek düşüşlere karşılık yeniden yükseltme garantisi verdiği hizmet türü.

Bu başlıkta internet pazarında en çok anılan kavramlardan bir öteki de API. Gelin dilerseniz bunu da özel olarak anlatalım.
SMM Panellerde API Ne Anlama Gelir?

API sistemleri program ve bilişim bölümünde iki sunucu arasında uzaktan bağlantı kurulmasını gerçekleştiren sistemlerdir. Bu sistemi kullandığımız pek çok alan bulunuyor fakat söz hususu SMM Panel olunca çok daha sık kullanıldıklarını söyleyebiliriz.

Örneğin siz bir panel kurarak hamle yapacaksınız ve elinizde çok sayıda kullanıcı var. Bu koşulda API sisteminizi aktif duruma getirerek kendi sitenizin ‘toptancı’ sitelerine de hizmet vermeye başlayabilirsiniz. Tersi halde da sosyal medya ile uğraşmanıza bile lüzum kalmadan, aracılık yaparak kazanç sağlayabilirsiniz. İşte bu otomasyon prosedürünü gerçekleştiren küçük bağlantıları API bağları ile sağlamaktayız.